8. svibnja 2020.

Kapela i kip sv. Florijana u kompleksu dvorca Severin na Kupi


Severin na Kupi, naselje u Gorskome kotaru, 38 km zapadno od Karlovca, u blizini grada Vrbovsko kojem administrativno pripada, leži na 246 m nadmorske visine, nad desnom obalom rijeke Kupe, uz 'staru cestu' između Karlovca i Rijeke. I dok obala na suprotnoj strani rijeke pripada susjednoj državi Sloveniji, ovo povijesno naselje bilo je nadaleko poznato autobusno stajalište - tranzitni turizam (cestovno odmorište na Lujzinskoj cesti), dok nije puštena u promet autocesta A6 (Bosiljevo-Rijeka).

dvorac Severin na Kupi

Prema Severinu na Kupi nazvana je Severinska županija, upravna jedinica koju je 14. veljače 1776. godine reskriptom utemeljila carica Marija Terezija na području Gorskog kotara između Kupe i sjevernoga Jadrana, uključujući čak i grad Rijeku, odnosno Riječki gubernij; dok joj je sjedište bilo u Karlovcu. Severinska županija postojala je do 1786.g. kada ju je car Josip II. Habsburški ukinuo 20. ožujka 1786. godine, te njezin goranski dio priključio Zagrebačkoj županiji kao posebni distrikt, dok je priobalni pojas od Rijeke do Novog Vinodolskog postao Ugarskim primorjem.


I dok je car Josip II. potaknuo gradnju ceste Jozefine od Karlovca do Senja u vremenskom periodu od 1770. do 1779.g. s dužinom od 100 kilometara, koja je bila najkraći spoj Karlovca s Jadranom; gradnja najznačajnije Lujzijanske ceste (također Lujzijana i Via Ludovicea) započeta je na riječkoj Fiumari 1803.g., pod vodstvom Hrvata, podmaršala Filipa Vukasovića, koji je osobno i nadzirao izgradnju njezina dijela od Rijeke do Netretića. Nažalost nije doživio njezin završetak jer iste godine pogiba u ratu između Austrije i Francuske. I dok je Jozefina bila suviše zavojita, strma i skupa za održavanje i česta popravljanja, Lujzijana je građena po tada najmodernijim pravilima projektiranja i gradnje. Bez strmih dionica, kružnih zavoja koji su bili gotovo „šestarski“, te prohodnosti koja je bila tijekom cijele godine. Lujzijana je ne samo ubrzala transport iz unutrašnjosti prema sjevernom Jadranu nego i omogućila razvoj područja kroz koja se protezala. Uz samu cestu naseljavali su se kovači, kolari, gostioničari i svi ostali nužni zanatlije koji su putovanje Lujzijanom činili ugodnijim i sigurnijim. Uz cestu su nicala prenoćišta, gostionice, postaje za zamjenu konja…


Ubrajala se među najbolje ceste Austro-Ugarske Monarhije, zadovoljavala je potrebe ondašnje trgovine i rastuće manufakturne i industrijske proizvodnje, pritom potaknuvši razvoj prostora i naseljâ uzduž ceste. Duga je 141 km, građena od 1803. do 1811., a nazvana je po Mariji Lujzi, kćeri cara Franje I. Vodi od Rijeke preko Orehovice, Gornjega Jelenja, Mrzle Vodice, Lokava, Delnica, Skrada, Vrbovskoga, Severina na Kupi, Vukove Gorice, Netretića do Karlovca, s odvojkom od Gornjega Jelenja preko Meje do Bakra. Glavni pobornik gradnje ceste bio je biskup Maksimilijan Vrhovac, a financiralo ju je i njom upravljalo dioničko društvo. Izgrađena je s kolnikom širine 8,2 m, uzdužnim nagibima uglavnom manjima od 4%, te s vrsnim kamenim mostovima i podziđem.


Lujzijana je do mjesta Severin na Kupi dovršena 1808.g. Mjesto je već tada bilo poznato po nekoliko godina ranije obnovljenom Zrinsko-Frankopanskom kaštelu, koji je u to vrijeme postao dvorac s perivojem, i Kapelom sv. Florijana, koji danas izgledaju jako zapušteno i otužno. Dvorac u Severinu na Kupi smješten je na vrlo atraktivnoj lokaciji, na strmoj i većim dijelom šumovitoj padini desne obale rijeke Kupe. Iako trenutno nije turistički valoriziran, ovaj lokalitet bogate prošlosti u prelijepom prirodnom krajobrazu ima sve preduvjete da bude vrednovan kao izletnički i turistički biser Gorskog kotara.


Odmah po ulasku u perivoj dvorca sa desne strane nalazi se kamena figura - sv. Florijana, zaštitnika vatrogasaca, pored malenog zdanja koje je očito bilo stražarev prostor te u ne tako davnoj prošlosti prostorije Vatrogasnog doma Dobrovoljnog vatrogasnog društva koje je iz istih iselilo. Tako je sv. Florijan, zaštitnik kapelice, na neki način postao stražar i čuvar cijelog dvorca.

nekadašnje prostorije Vatrogasnog društva

kip sv. Florijana na ulazu

Vatrogasno društvo Severin na Kupi preselilo se je u prostorije bliže središtu mjesta, sa lijeve strane asfaltirane ceste kada se ide prema dvorcu.

DVD Severin na kupi, osnovan 1951.g.

Prolaskom kroz glavnu kapiju vanjskih zidina ulazi se u predvorje dvorca. Glavni ulaz u sami dvorac zatvaraju teška drvena vrata zaključana velikim lokotom, iznad kojih je ploča koja svjedoči o prošlom vremenu. Danas je to zapušten i devastiran objekt, zaboravljen i prepušten zubu vremena. Jedan od mnogih bisera naše povijesti ostavljen na milost i nemilost vremenu, vandalima i propadanju.

ulaz u dvorac


Najzanimljiviji detalj uz ulaz u dvorac je vidikovac na njegovom sjeveroistočnom dijelu s kamenom šternom (bunar). Odatle se pruža lijep pogled na rijeku Kupu, čiji tok vijuga uz livade i šume, a podno šumovite gorske kose Ravan preskakuje jaz u koritu na kojem se pjeni i buči probijajući se kanjonom. Niz liticu na kojoj se nalazi dvorac uređene su staze za šetnju sve do Kupe.




Lijevo od glavnog ulaza u dvorac nalaze se malena vrtna vrata na unutrašnjem portalu zidina, koja odmah uz istočnu kulu vode k perivoju koji okružuje dvorac, iza kojih izranja prema Istoku okrenuta kapela Svetog Florijana; golih zidova, napuštena i devastirana.



Kapela sv. Florijana

U vrlo je lošem stanju, bez prozora i vrata. Unutrašnjost je prepuna lišća, zidovi oljušteni i natrpani grafitima. Oronula i ogoljena, malena kapela zaštitnika vatrogasaca u dvorištu dvorca izgrađenog na litici samo je kulisa za fotografiranje koja čeka neko drugo vrijeme.




Zidovi su prošarani imenima, godinama posjete i grafitima koji govore o prolasku vremena i putnicima namjernicima koji su ovjekovječili svoja imena. Da u kapelici odavno nije bilo misâ svjedoči i kameni oltar okrenut prema zidu, kojega nije dohvatila koncilska liturgijska reforma II. Vatikanskog sabora (1962.-65.).


1889. godina  na stropu kapelice

Inventar, oltari i slike iz nje davno su izneseni i sve što se moglo pomaknuti više ne postoji. Čak je odnesena i podna ploča sa uklesanim imenima velikaša pokopanih u kapelici, čija je prazna rupa naknadno ispunjena betonom.



U grobnicu ispod kapelice silazi se sa vanjske desne strane stepenicama. U maloj grobnici nalaze se ugrađene traverze na kojima su se čuvali ljesovi sa ovozemnim ostacima žitelja dvorca kako ne bi plivali u nakupljenim oborinskim vodama. Na zidu se može vidjeti ispisana godina 1861.





natpis u grobnici

Kapela Svetoga Florijana, smještena unutar kompleksa dvorca, malih je dimenzija s naglašenim lučnim portalom i vitkim tornjićem. Kao dio kompleksa dvorca Severin na Kupi, zaštićena je kao nepokretno kulturno dobro i u stvarnosti služi samo kao kulisa za snimanje uz obližnji dvorac koji se nalazi u sličnom stanju.



Pokraj kapelice nalaze se ostaci fontane.


Kao i svaki dvorac o kojem brine država, županija ili grad, i ovaj je zatvoren i nedostupan javnosti za razgledanje. Poneki posjetitelj ulazi unutra na vlastitu odgovornost kroz ruševni prozor u prizemlju sa stražnje strane, ne poštujući njegovu privatnost i mjere opasnosti, te kao tat lunja njegovom unutrašnjošću tražeći ostatke davnoga sjaja. Unutrašnjost je oštećena, mjestimice su stropovi propali, a pristup podrumu nije moguć zbog urušavanja ulaza.



Uz dvorac se nalazi perivoj površine 6 ha, unutar čijeg se drveća nalazi i ribnjak, koji je zaštićen te proglašen spomenikom parkovne arhitekture 1966.g.


Povijesni perivoj koji okružuje dvorac građen je u tri razine. Prvi i najviši dio smješten je neposredno uz dvorac. Čine ga omanji drvored božikovine (Ilex aquifolium), koju zimi rese crvene bobice, nekoliko stabala Lawsonovog pačempresa (Chamaecyparis lawsoniana) i stabla divljeg kestena (Aesculus hippocastanum).


S južne strane uz dvorac zasađeni su brijestovi (Ulmus sp.), tise (Taxus baccata) i grmovi šimšira (Buxus sempervirens). Do druge i treće razine perivoja spuštaju se kamene stube. Druga terasa najvredniji je dio perivoja jer je u njemu smještena središnja skupina starih stabala.


Zadivljujući primjerci dendroflore su Lawsonov pačempres (Chamaecyparis lawsoniana), američki borovac (Pinus strobus), američki crveni hrast (Quercus rubra), američka tuja (Thuja occidentalis), i ostalo drveće. To su većinom vrste podrijetlom iz Sjeverne Amerike, što je posebna zanimljivost perivoja.


Od domaćih vrsta starošću se izdvaja stablo lipe (Tilia platyphyllos) čije je deblo pri dnu šuplje. U pukotine kore starih pačempresa (Chamaecyparis), maleni brgljezi često kljunom utiskuju sjemenke drveća kako bi lakše iskljucali njihov jestivi dio. Na starim stablima redovito se čuje brzo kljucanje djetlića, a često se tamo zateknu i srne.

stablo lipe

Ne zna se tko su graditelji starog grada nad Kupom. Posjed Severin spominje se u Modruškom urbaru 1486.g. i po nekim autorima grad je već tada postojao; no prvi spomen dvorca Severin na Kupi datira iz 1558. godine kada je opisan kao „kameni lukovdolski grad“, odnosno kamena obrambena kula sa drvenim kaštelom koji se nalazi na liticama iznad rijeke Kupe.

Snimak Severina na Kupi iz knjige
Radoslava Lopašića „Oko Kupe i Korane“ iz 1895.

Nije poznato kada točno, no kaštel su podigli Frankopani Tržački, koji su bili njegovi prvi vlasnici. U svojoj burnoj povijesti često je mijenjao vlasnike u čemu i treba tražiti razloge njegova današnjeg trenutnog propadanja. Pripadao je Stjepanu IV. Frankopanu Ozaljskom (*? – †1577.), koji je sa sestrom Katarinom (*? – †1561.) vrlo rano ostao bez roditelja. Djed Bernardin Frankopan je malodobnom Stjepanu IV. oporukom odredio za staratelja svojega protivnika kralja Ferdinanda I. Kralj je, kao staratelj Stjepana IV., najbolje posjede dao na upravu Nijemcima, pa se Stjepan kasnije morao žestoko boriti za povrat svojih posjeda. Katarina, sestra Stjepana IV. Frankopana, udala se 1541. za Nikolu IV. Šubića Zrinskog Sigetskog (Zrin, 1508. – Siget, 7. 9. 1566.). U jeku turske opasnosti 1544.g. Stjepan IV. Frankopan je sa svojim šurjakom Nikolom IV. Šubićem Zrinskim sklopio ugovor o zajednici dobara i međusobnom nasljeđivanju. Tako oporukom kneza Stjepana Frankopanskog Ozaljskog iz 1572.g. severinsko vlastelinstvo prelazi u posjed sinova šurjaka Nikole Šubića Zrinskog, sigetskog junaka i njegove žene Katarine te sinova Jurja, Krste i Nikole. Za osmanskih provala u 16. st. cijeli je severinski kraj bio opustošen.


Sestri i bratu, Katarini i Nikoli IV. Šubiću Zrinskom pripadao je Severin na Kupi do 1580.g., kada je kaštel nagodbom bio prepušten knezu Gašparu I. Frankopanu Tržačkom, a njega nasljeđuje Vuk II. Krsto Frankopan i sinovi. Time se kaštel vratio u prvotni posjed Frankopana kod kojih ostaje sve do sloma Zrinsko-Frankopanske urote 1671. godine kada je bio opljačkan. Nakon urote Zrinskih i Frankapana (1671.) kaštel je najprije preuzela Ugarska, a zatim Gradačka komora. Car Leopold I. Habsburški (1640. – 1705.) darovnicom, od 20. travnja 1682. godine, darovao ga je pukovniku Ivanu Franji Oršiću (1630. – 1686.), koji su tada već bili prisutni na području današnje Karlovačke županije. Dvorac Severin je u svojoj povijesti bio više puta obnavljan, a današnji barokni izgled jednokatne građevine, četverokutnog tlocrta, uglova pojačanih cilindričnim kulama i unutrašnjim dvorištem s arkadnim stupovljem, dobio je 1803.g. prilikom obnove obitelji Oršić koja je dala preurediti nekadašnji frankopanski kaštel u dvorac. Uz obnovu unutrašnjosti dvorca uređen je vrt, park, i zvjerinjak.  


Od 1809. do 1813. Severin na Kupi bio je pod francuskom upravom kao dio Ilirskih pokrajina, kada se i povezao Lujzijanskom cestom s gradovima Karlovcem i Rijekom. Od 1816. do 1822. pripadao je Kraljevini Iliriji, nakon čega je bio vraćen banskoj Hrvatskoj. God. 1823. Karlo Oršić prodao je dvorac karlovačkom plemiću i veletrgovcu Amrozu Vranyczanyju Dobrinoviću, poznatom pripadniku Ilirskog preporoda, koji ga je zajedno s lokalnim vlastelinstvom držao u posjedu do sredine 19. st. Zahvaljujući njemu, ovaj posjed je postao neformalno okupljalište hrvatskih domoljuba, za vrijeme hrvatskog narodnog preporoda. Nakon oštećenja u II. svjetskom ratu bio je posljednji put obnovljen 1958.–59. od strane Šumarije Vrbovsko.


S odlaskom Vranyczanya, Severin na Kupi nešto kasnije pripada zagrebačkoj poduzetničkoj obitelji Arko Vladimira, u čijem je posjedu dvorac bio u razdoblju između dva svjetska rata, do 1945. godine kada je nacionaliziran. Dva desetljeća nakon obnove dvorac Severin na Kupi služio je kao ugostiteljski objekt, hotel, u čijoj su se središnjoj hali organizirale i svadbe, te sjedište dobrovoljnog mjesnog vatrogasnog društva. Također, je služio i kao administrativna arhiva.



nekadašnja kaljeva peć u hali

Današnji zapušteni izgled dvorca i njegove okolice, većim dijelom je 'krivica' dugogodišnjeg neriješenog vlasništva nad imanjem. Obitelj Arko tražila je povrat dvorca no spor je izgubila, te je dvorac 2012. godine temeljem pravomoćne sudske presude vraćen Gradu Vrbovskom.


Usprkos planovima i nadama lokalnog stanovništva u skoru obnovu, nitko ne zna kako i kada će to biti, stoga dvorac kao takav predstavlja samo još jedan u nizu mogućih projekata koji čekaju svoj novi život.


Sv. Florijan

Nema komentara:

Objavi komentar