31. srpnja 2018.

Molitva svetog Florijana





Molitva sv. Florijana


Gospodine, Bože moj, u tebe se uzdam i ne mogu te zanijekati, nego se za tebe borim i tebi prinosim žrtvu hvale. Neka me zaštiti tvoja desnica, jer blagoslovljeno je ime tvoje na nebu i na zemlji. Gospodine, daj mi vrlinu podnošenja i prihvati me među svete tvoje borce, koji su prije mene ispovijedali sveto ime tvoje. Odjeni me, Gospodine u bijelu haljinu svoje vrline i u Duhu Svetom ojačaj me. I ne dozvoli da budem pogažen od đavla, nego mi budi vođa na putu pravde i u vrlini svojoj, da te hvalim i tebi himan kazujem, jer si blagoslovljen u vjekove.
Amen.

29. srpnja 2018.

Sv. Florijan - zaštitnik vatrogasaca

Vatrogasac je osoba koja je osposobljena za gašenje požara, sudjelovanje u provedbi preventivnih mjera zaštite od požara i eksplozija, spaša­vanja ljudi i imovine ugroženih požarom i eksplozijom, pružanja tehničke pomoći u nezgodama i opasnim situacijama te obavlja­nja drugih poslova u ekološkim i inim nesrećama.


Sa obuke hrvatskih vatrogasaca u
Malezijskoj vatrogasnoj akademiji 2006.g.

Vatrogasci se bave vatrogasnom djelatnošću. Vatrogasnu djelatnost obavljaju vatrogasne postrojbe, dobrovoljna vatrogasna društva i vatrogasne zajednice kao stručne i humanitarne organizacije koje ostvaruju prava na olakšice i povlastice, sukladno propisima.

Ema Bursać, Vatrogasci gase požar, 1973.g., pastel

Vatrogasna postrojba može biti:

1. javna vatrogasna postrojba koja se osniva za područje općine ili grada, dobrovoljna ili profesionalna,
2. postrojba dobrovoljnoga vatrogasnog društva,
3. profesionalna vatrogasna društva,
4. postrojba dobrovoljnoga vatrogasnog društva u gospodarstvu,
5. postrojba za brzo djelovanje (DVIP: državna vatrogasna interventna postrojba).


Ema Bursać, Vatrogasci gase požar, detalj sa slike

Kako bi bili što učinkovitiji na intervenciji, vatrogasci u svakome trenutku moraju biti spremni. Radni dan profesionalnih vatrogasaca strogo je određen a uključuje uvježbavanje taktičkih zadataka (kojima se simuliraju razne situacije kao npr.: požar na 8. katu, požar u bolnici, spašavanje sa visine...), provjeru vozila i opreme te naravno kondicijske vježbe.


Zaštitnik vatrogasaca

U roku od 60 sekundi od dojave, vatrogasci moraju, potpuno opremljeni izići vozilima iz Vatrogasne postrojbe i krenuti prema mjestu intervencije, na koje trebaju stići u roku 15 minuta.



Dan vatrogasaca slavi se 4. svibnja, na dan mučeničke smrti sv. Florijana, njihovog zaštitnika.


"Vatrogastvo je zvanje koje traži neslomljivost i odvažnost... Biti u službi drugima poslanje je samo onih koji su otkrili ideale jače od vlastitog života."
(Nikola Turkalj)

Sveti Florijan rimski vojnik i vatrogasac


U nakladi Redak izašao je u svibnju 2018.g. prvi životopis sv. Florijana na hrvatskom jeziku. Napokon su po prvi puta za sve vatrogasce, čiji je zaštitnik, prevedeni tekstovi o svetom Florijanu sa latinskog na naš materinji jezik.

"Knjiga je rezultat istraživanja i želje autora da čitateljima pobliže predstavi život i djelo svetog Florijana,zaštitnika vatrogasaca, koji je kao legionar služio Rimskom Carstvu. Fokus autorovog istraživanja počiva na vatrogasnim formacijama te opisima protupožarnih jedinica koje su Rimljani imali i poznavali, a temelji se na izvornim latinskim tekstovima. Po prvi puta, tekstovi su prevedeni na hrvatski jezik, a u njima je predstavljena Florijanova vojna i civilna služba te cijeli sudski postupak kojem je bio izložen."


monografije o sv. Florijanu

"Možda ni jedan svetac ne spaja u svojoj osobi svetost sa zanimanjem koje obavlja i kojega je zaštitnik toliko kao sv. Florijan. Stoga ga ovaj životopis želi predstaviti u vatrogasnim jedinicama rimske vojske, unutar poziva u kojem je biti za druge i spašavati ih poslanje samo onih snažnih i odvažnih koji su otkrili ideale jače od vlastita života."

(preuzeto iz knjige)

vatrogasne monografije

"Kao vrstan poznavatelj temeljnih teologijskih problema, kolega Nikola Turkalj se - sukladno trenutačnome zaposlenju - upustio u vrlo zanimljivo istraživanje o sv. Florijanu, zaštitniku vatrogasaca. Pritom je proveo temeljna istraživanja ne samo o njegovu životu i djelu, već jednako tako i o mogućim današnjim implikacijama njegove poruke."


(dr. sc. Željko Pavić)
Bilješka o autoru: 

"Nikola Turkalj rođen je 26. studenog 1977. u Zagrebu, gdje je maturirao 1996. u Elektrotehničkoj školi, smjer za elektrostrojarstvo; da bi se naknadno specijalizirao u zanimanjima vatrogasnog tehničara i KV vozača sa položenim stručnim ispitom vatrogasca s posebnim ovlastima i odgovornostima te stručnim ispitom servisera za održavanje vatrogasnih aparata. Kao profesionalni vatrogasac prošao je osposobljavanje za gašenje i spašavanje u zatvorenom prostoru, osposobljavanje za rukovoditelja evakuacije i spašavanja, rukovanje hidrauličkom platformom i osposobljavanje za pružatelja prve pomoći radnicima na radu. Diplomirao je teologiju na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 2007.g., objavivši pregledni znanstveni rad Kenoza križa u teološkoj misli Hansa Ursa von Balthasara, Sudia lexicographica, Leksikografski zavod Miroslav Krleža, god. 7(2013) br. 1(12). Dobitnik je Rektorove nagrade Sveučilišta u Zagrebu u području humanističkih znanosti 2004.g. Radi na poslovima profesionalnog vatrogasca i operativni je član Dobrovoljnog vatrogasnog društva Trnje."